НачалоНовини и статииБолест на АлцхаймерЗдравословен начин на живот и превенция на болестта на Алцхаймер

Здравословен начин на живот и превенция на болестта на Алцхаймер

Ново проучване е показало, че някои промени в начина на живот, сред които:

  • прием на хранителни добавки;

  • редовна физическа активност;

могат да допринесат за стабилизиране на когнитивния капацитет при пациенти в ранен стадий на болестта на Алцхаймер.

Какви са симптомите в ранните етапи на болестта на Алцхаймер? – научете тук

Начинът на хранене и физическата активност са от ключово значение.

Резултатите от проучванията са показали, че значителните промени в начина на живот могат да са от полза за предотвратяване на прогресията на когнитивния спад при пациенти с болест на Алцхаймер.

Проучването е било публикувано в Alzheimer’s Research and Therapy.

Данните са показали, че промени в начина на живот като:

  • Контрол на стреса;

  • Консумация на пълноценни и пресни храни;

  • Регулярна физическа активност с умерен интензитет;

са допринесли за стабилизиране на състоянието и предотвратяване на симптомите на деменция.

Обратно, при пациентите от контролната група, които не са били променили навиците си, се е наблюдавало продължително влошаване на мисловната дейност и паметта.

Болестта на Алцхаймер има социално значение, тъй като се наблюдава все повече и повече в световен мащаб.

Милиони пациенти са засегнати, както и техните близки. Влиянието на заболяването е  значително поради застаряването на населението и прогресивното увеличаване на броя на новите случаи. Това е водещо предизвикателство за здравната система.

Освен това води до сериозни последствия в социален план, тъй като причинява нарушения в паметта, умствения капацитет и увеличава зависимостта на пациентите от здравни грижи.

Все още няма разработена ефективна терапия при болест на Алцхаймер, ето защо ранната диагностика и намеса са от ключово значение за забавяне на прогресията на симптомите и подобряване качеството на живот.

Рискови фактори за развитие на болест на Алцхаймер – научете тук

Какво показват данните от проучванията?

В проучването са участвали 51 пациенти на възраст между 45 и 90 години. Те са били разпределени на случаен принцип в две групи:

  • При едните са били въведени промени в начина на живот, свързани с повишаване на физическата активност, контрол на храненето, прием на хранителни добавки и справяне със стреса;

  • Другите са били част от контролната група;

Първата група са спазвали веган диета. Те са консумирали пълноценни храни, богати на въглехидрати. Такива са плодовете, зеленчуците, ядките и семената. Ежедневният хранителен прием е съдържал минимални количества преработени захари и мазнини. 

Калорийният прием не е бил контролиран или ограничаван и пациентите са приемали допълнително хранителни добавки, сред които:

  • Омега-3 мастни киселини;

  • Куркумин;

  • Мултивитамини;

  • Коензим Q10;

  • Витамин С;

  • Витамин В12;

  • Магнезий;

  • Пробиотици;

Режимът на физическа активност се е състоял от по 30 минути спорт, три пъти в седмицата. В това са се включвали както аеробни, така и силови упражнения. Методите за контрол на стреса са продължавали по 1 час всеки ден и са се състояли от медитация, йога, дихателни техники и разтягане. 

Превенция на болестта на Алцхаймер

Тъй като е бил приложен многостранен подход за промени в начина на живот, учените не могат да оценят влиянието на всяка една от предприетите мерки поотделно.

Ето защо се смята, че многостранните промени в начина на живот, осигуряващи ползи за здравето, имат по-важно значение в дългосрочен план за съхраняване на умствения капацитет. 

Данните са показали, че тези мерки за превенция са довели и до понижаване на  нивата на амилоид бета, който е ключов биомаркер за болестта на Алцхаймер.

Също така са се наблюдавали и подобрения в липидния профил, а именно – понижаване на нивата на лошия „LDL“ холестерол. Друга полза от тези промени в начина на живот са били и възстановяване на баланса на чревния микробиом, подобряване на общото състояние на пациентите и по-добро справяне с тестовете за оценка на когнитивния капацитет. 

Полезни храни за поддържане на добро чревно здраве – научете повече тук

Референции:

https://alzres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13195-024-01482-z

Най-нови статии

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info