Деменция е общ термин, който се отнася до състояния, свързани с когнитивен спад, влошаващ значително качеството на живот.
Болестта на Алцхаймер е най-честосрещаният тип деменция – причината за 2/3 от случаите на деменция при пациенти над 65-годишна възраст.
Характерни тук са невродегенеративните изменения в мозъка, тихото начало и прогресивното нарушаване на поведенческите и умствени функции, сред които запаметяване, разбиране, езикови умения, фокус на концентрацията, критично мислене и други.
Симптомите на болестта на Алцхаймер зависят от тежестта на заболяването и неговия стадий. Най-честата и водеща проява е епизодичната загуба на краткосрочна памет с относително засягане на дългосрочната такава.
Нарушенията на краткосрочната памет често се съчетават с неспособност за решаване на проблеми, загуба на мотивация, дезорганизираност и затруднения в извършването на ежедневни дейности.
Защо е важен начинът на хранене за паметта и здравето на мозъка? – научете повече тук
В ранните етапи на заболяването тези прояви варират по тежест. След това могат да се наблюдават нарушения в говора и речта, както и влошена ориентация в пространството.
Невропсихиатричните симптоми, каквито са апатията, социалната изолация, психозата и други са по-чести за средните и късните етапи на заболяването.
Болестта на Алцхаймер е прогресивно невродегенеративно заболяване, което се дължи на клетъчна смърт на множество неврони. Обикновено тези процеси започват в енториналната кора на хипокампа. Наблюдавани са е генетични причини както за ранното, така и за късното начало на болест на Алцхаймер.
Рискови фактори
Тризомия 21 е рисков фактор за ранно започване на деменцията.
Най-ключовият рисков фактор, обаче, е напредването на възрастта.
Травмите на главата, депресията, сърдечносъдовите и мозъчно-съдовите заболявания също допринасят за повишаване на риска от развитие на заболяването.
При стареене се наблюдава атрофия на някои зони в мозъка, възпаление, увреждане на съдовете и повишено производство на свободни радикали.
Други фактори са тютюнопушенето, фамилната анамнеза за деменция и високите нива на аминокиселината хомоцистеин.
Носителството на алела на гена АРОЕ е4 също е установено, че повишава риска от развитие на болест на Алцхаймер.
От друга страна, наблюденията са показали, че други фактори понижават този риск. Такива са:
- Високо ниво на образование;
- Употреба на естрогенови терапевтични средства;
- Употреба на противовъзпалителни средства;
- Развлекателни дейности като четене или владеене на музикален инструмент;
- Здравословен начин на хранене;
- Редовна аеробна физическа активност;
Референции:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499922
https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-causes-and-risk-factors/what-causes-alzheimers-disease