При множествена склероза се наблюдава увреждане на миелиновата обвивка на невроните. В резултат на това нервите губят способността си да предават импулси.
При пристъпно-ремитентна множествена склероза симптомите се появяват и отшумяват. Характерни са периоди на обостряния и ремисия. Обратно, при други форми на множествената склероза, които са с прогресивен характер, симптомите постепенно се влошават.
Повече за множествената склероза – научете тук
Лечението на заболяването се фокусира върху контрол на симптомите и подобряване на качеството на живот.
Добре балансираната диета може да доведе до подобряване на цялостното състояние на пациентите и облекчаване на симптомите.
Разбирането на значението на диетата за пациентите с множествена склероза и въвеждането на някои промени в начина на живот може да доведе до понижаване на честотата на обострянията. Други ползи са превенцията на усложненията за здравето и по-добро качество на живот.
Защо е важна диетата за пациентите с множествена склероза?
Множествената склероза е автоимунно заболяване, при което имунният отговор е насочен към увреждане на централната нервна система.
Връзката между начина на хранене и това заболяване включва:
- Ролята на чревния микробиом при имунните заболявания;
- Дефицит на витамини;
- Хранителни вещества, които благоприятстват здравето на централната нервна система;
- Ползите от здравословната и балансирана диета за цялостното здраве на организма;
Кои са най-подходящите диети при множествена склероза?
Безглутенова диета
Проучване, проведено през 2020 г., което оценява ефективността на безглутеновата диета при пациенти, които нямат непоносимост към глутен, не е показало, че се наблюдава връзка между повишената чувствителност към този протеин и множествената склероза.
Въпреки това при тези пациенти се наблюдава повишен риск от развитие на нарушена толерантност към глутен. В резултат на това за пациентите с множествена склероза ще е по-подходящо за спазват диета с ниско съдържание на глутен.
Последният се съдържа в следните храни:
- Пшенични изделия, например хляб и печива;
- Полуготови супи, ястия, сосове и консервирани храни;
- Бира, супи, мая;
- Ръж и ръжени изделия, които се съдържат в хляба и зърнените храни;
Въпреки това е важно да се отбележи, че при спазване на диета с ниско съдържание на глутен, може да се наблюдава недостиг на някои хранителни вещества. Сред тях са фибрите, които се съдържат в пълнозърнестите храни. За да се избегне този недостиг може да се увеличи консумацията на пресни зеленчуци, плодове, ядки и семена.
Палео диета
Много хора, които спазват палео диетата, смятат, че не е подходящо за човешкия организъм да консумира високопреработени храни, които все повече преобладават в съвременния начин на живот.
Този начин на хранене включва преминаване към хранителни продукти, които предците ни, изхранвали се главно чрез ловуване, са консумирали. Първата стъпка от тази диета е изборът на естествени продукти пред преработените храни. Важно е да се предпочетат месото и растителните продукти пред зърнените изделия.
В малко проучване, проведено през 2017 г., се е наблюдавало понижаване на интензитета на умората и подобряване на качеството на живот при пациентите с пристъпно-ремитентна множествена склероза. Въпреки това учените са заявили, че са необходими по-продължителни и обширни проучвания, за да се оценят ползите от палео диетата за пациентите с множествена склероза.
Wahls диета
Този начин на хранене представлява модифициран вариант на палео диетата. Основава се на консумацията на продукти, които са преминали минимална обработка и са богати на хранителни вещества. Ключов елемент са зеленолистните зеленчуци и тези, богати на сяра, както и плодовете и пресните източници на протеин от животински произход.
Някои малки проучвания са показали подобрение в състоянието на пациентите с множествена склероза при спазване на тази диета. Въпреки това са необходими повече наблюдения за по-задълбочена оценка на ефективността на тази диета.
Swank диета
Този начин на хранене се основава на ограничен дневен прием на наситени мазнини – до 15 грама и ненаситени мазнини – между 20-50 грама.
При спазването на тази диета е важно:
- Да се преустанови консумацията на преработени храни и животински мазнини;
- Спиране на консумацията на месо през първата година;
- Редовна консумация на морски дарове и риба;
- Ежедневна консумация на плодове и зеленчуци;
- Включване на пълнозърнести тестени изделия в дневното меню;
- Ежедневен прием на рибено масло и мултивитамини.
Възможни рискове от тази диета са дефицитът на фолиева киселина, както и на витамин А, С и Е.
Кои храни е важно да избягват пациентите с множествена склероза?
В резюме може да се каже, че пациентите с множествена склероза е препоръчително да избягват консумацията на:
- Преработените храни;
- Продукти, богати на наситени мазнини;
- Храни с висок гликемичен индекс;
Защо е важно да следим гликемичния индекс на храната? – научете повече тук
Референции:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7468712
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6053098