Диабет тип 2 представлява 90% от всички случаи на диабет. Заболяването се характеризира с повишени нива на глюкозата в кръвта (хипергликемия) и инсулинова резистентност. Това са водещите елементи в патогенезата на усложненията на диабета.
Инсулинова резистентност – научете повече тук
Хипергликемията след хранене има водеща роля в патофизиологията на късните усложнения на диабета и най-вече в развитието на сърдечносъдовите усложнения на заболяването.
Резките покачвания на кръвната захар са пряко свързани с развитието и прогресията на сърдечносъдови заболявания при пациенти с диабет тип 2.
Постигането на добър контрол на нивата на глюкозата в кръвта е от ключово значение за понижаване на сърдечносъдовия риск при тези пациенти.
Защо е важен гликемичният индекс на храната?
Пълноценното хранене е ключов аспект от правилния начин на живот при пациентите с диабет тип 2, тъй като то допринася за ефективен контрол на телесното тегло и метаболитните процеси.
Съществува консенсус за това, че количеството и качеството на приеманите въглехидрати с храната са важни елементи за оценка на ефективността на контрола на кръвната захар.
Пациентите, които консумират храни с нисък гликемичен индекс, постигат по-добър контрол на заболяването, в сравнение с останалите.
Гликемичният индекс на храните, съдържащи въглехидрати, служи за ориентир за бързината, с която се разграждат и абсорбират въглехидратите в кръвообращението.
Тези от тях, които бързо се разграждат и преминават в кръвообращението, са с висок гликемичен индекс.
Тяхната консумация води до бързо повишаване на нивата на кръвната захар и инсулина след хранене.
Обратно, храните с нисък гликемичен индекс влияят в по-малка степен на инсулиновия отговор и нивата на глюкозата след хранене.
Няколко фактора определят гликемичният индекс на храната. Сред тях са видът въглехидрат, както и съдържанието на протеини и фибри.
Разтворимите фибри забавят рязкото покачване на кръвната захар след хранене, докато неразтворимите фибри не влияят на гликемията.
Какви са ползите от фибрите? – научете повече тук
Гликемичният индекс не предоставя информация по какъв начин и за колко дълго време ще се повишат нивата на глюкозата в кръвта след консумация на определен вид храна.
Повече храни с нисък гликемичен индекс
Последните проучвания са показали, че за цялостното подобряване на контрола на кръвната захар и телесното тегло при пациенти с диабет тип 2, е от съществено значение да се спазва диета, съдържаща храни с нисък гликемичен индекс.
За оценка на ползите от този начин на хранене са били проследени стойностите на гликирания хемоглобин – HbA1С и нивата на глюкозата в кръвта на гладно.
Стойностите на кръвната захар след хранене – постпрандиална глюкоза не са били наблюдавани за целите на анализа.
Гликираният хемоглобин предоставя данни за средните нива на кръвната захар в рамките на 3 предходни месеца.
Постпрандиалната глюкоза се използва за оценка на нивата на глюкозата в кръвта 2 часа от началото на храненето. Тя е от ключово значение, тъй като е независим рисков фактор, допринасящ за развитие на усложнения от диабет тип 2.
Множество фактори влияят на покачването на кръвната захар след хранене. Сред тях са:
- Гликемичният индекс на отделните продукти, влизащи в състава на храната;
- Съдържанието на въглехидрати;
- Размерът на порцията;
- Наличието на други макронутриенти – мазнини, протеини, фибри;
- Хормонална секреция;
- Изпразване на стомаха;
- Храносмилането на отделните видове храни;
- Време на хранене;
Референции: