Думата “диабет” произлиза от гръцки и означава буквално „преминаване през”, в смисъл на голямо отделяне на урина, защото пациентите с нелекуван диабет отделят голямо количество урина за едно денонощие.

Диабетът се дели на:

  • захарен диабет (защото в кръвта и урината на пациента има голямо количество глюкоза);
  • безвкусен диабет (защото пациентът отделя голямо количество урина, в която, обаче, няма глюкоза и съответно “е без вкус”). 

Безвкусният диабет (insipidus), макар да се нарича диабет, няма общо нито с кръвната захар, нито с метаболизма на въглехидрати, нито с инсулина. 

Безвкусният диабет е заболяване, при което има недостиг на един важен за организма хормон – антидиуретичен хормон. Когато е в норма, антидиуретичният хормон намалява количеството на урина (намалява диурезата). Но когато антидиуретичният хормон е в намалено количество съответно отделените течности, чрез урината, са много. 

Захарният диабет (melitus) е обикновено заболяването, което разговорно се нарича просто “диабет”. Захарният диабет е основно два вида – Захарен диабет тип 1 и тип 2. 

Какво е инсулинова резистентност? – научете повече тук

Какви са приликите и разликите между захарен диабет тип 1 и тип 2?

И при двата вида захарен диабет в кръвта на пациента се наблюдава хипергликемия (повишено количество глюкоза – повишена “кръвна захар”). Нормално, след като човек се нахрани с въглехидрати – те, под формата на простия въглехидрат глюкоза, попадат в кръвта. От кръвта глюкозата достига за да “нахрани” всички органи, включително мозък, мускули и пр.

Но за да може да “нахрани” клетките, глюкозата трябва първо да влезе в тях. Влизането на глюкозата през клетъчните мембрани към вътрешността на клетките става през специални глюкозни транспортери (GLUT), играещи ролята на “врата за глюкоза”.

Глюкозните транспортери на много от клетките (например мускулните) отварят “вратите си” за глюкоза само, ако в кръвта има инсулин. Инсулинът се захваща за GLUT транспортерите, вратите за глюкоза се отварят и тя навлиза в клетките.

Какво е лечението при диабетна ретинопатия? – научете тук

Нормално нахранване с въглехидрати клетките на панкреаса “усещат” повишената кръвна захар и започват да секретират в кръвта инсулин. Ако инсулинът е в твърде малко количество и не достига или изобщо липсва… или пък инсулинът е в адекватно количество, но не успява да активира адекватно GLUT транспортера за глюкоза, тогава една част от глюкозата вместо да влезе в клетките – остава в кръвта.

А кръвта периодично минава през бъбреците, които елиминират излишната глюкоза.

Ето затова при пациенти със захарен диабет нивата на глюкоза в кръвта и в урината са повишени.

Какво е диабетна ретинопатия? – научете тук

Какво е Захарен диабет тип 1?

При захарен диабет тип 1 в кръвта няма достатъчно инсулин, защото клетките на панкреаса (бета клетките), които секретират инсулин, не работят добре или са напълно унищожени. И затова пациенти със захарен диабет тип 1 трябва да заместят работата на тези неработещи клетки, като прилагат инсулин отвън.

Какво е захарен диабет тип 2?

При захарен диабет тип 2 в кръвта има достатъчно инсулин (т.е. панкреаса секретира инсулин), но самият рецептор за инсулин (GLUT глюкозните транспортери) имат дефект и това нарушава влизането на глюкоза в клетките. Пациентите със захарен диабет тип 2 приемат други медикаменти, които да намаляват кръвната им захар и да подобрят въглехидратния им метаболизъм.


Още информация свързана със захарен диабет прочетете тук:

Как се постига контрол на кръвната захар в организма?

Диабет – честота и рискови фактори

Затлъстяване и риск от диабет тип 2

Референции:

https://www.nhs.uk/conditions/diabetes-insipidus

https://www.nhs.uk/conditions/diabetes

Най-нови статии

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info