Мигрената е неврологично заболяване, което се характеризира с епизоди на умерено до тежко главоболие.
Как да разпознаем мигрената? Кои са рисковите фактори? – научете повече тук
При някои пациенти мигрената може да доведе до значително влошаване на качеството на живот. Ето защо е важно да се въведат някои промени в начина на живот, за да се подобри тяхното състояние.
Проучванията са показали, че някои хранителни добавки, съдържащи витамини от група В и мелатонин, например, допринасят за облекчаване на симптомите при мигрена.
Кои витамини и хранителни добавки са от полза при мигрена?
Витамин В2
Витамин В2 участва в множество метаболитни процеси и понижава оксидативния стрес, който е ключова част от патогенетичните механизми при мигрена.
Оксидативният стрес е състояние на дисбаланс между натрупването на свободни радикали и антиоксидантите в организма. Това води до възпалителни процеси, които може да се разпространят и в нервната система.
Магнезий
Магнезият допринася за превенция на прекомерното активиране на рецепторите в мозъка и понижава нивата на възпалителни медиатори.
Проучване, проведено през 2021 година с участието на над 10 000 пациенти, е показало, че при жените с нисък ежедневен прием на магнезий се наблюдава по-ниска честота на случаите на мигрена.
Препоръчителната доза за превенция на мигренозни пристъпи е между 400-600 милиграма на ден.
Витамин D
Проучване, проведено през 2019 година, е показало, че приемът на 1000 – 4000 IU витамин D на ден допринася за понижаване на честотата на пристъпите на мигрена.
Коензим Q10
Коензим Q10 е мощен антиоксидант, който допринася за защита срещу оксидативния стрес, свързан с мигрената.
Този антиоксидант понижава нивата на ензимите, които обикновено се повишават при пристъп на мигрена и причиняват възпаление на нервите.
Друго проучване също е показало, че коензим Q10 намалява продължителността на пристъпите на мигрена, но не облекчава тяхната тежест.
Съчетанието на този антиоксидант с магнезий осигурява полезно синергично действие за лечение на мигрена.
Мелатонин
Мелатонинът е хормон, който се отделя от епифизата в мозъка през нощта. Той допринася за по-лесното заспиване. Смята се, че осигурява превенция на пристъпите на мигрена.
Това се дължи най-вероятно на защитните му свойства, с които предпазва мозъка от действието на токсични молекули. Също така регулира нивата на невротрансмитерите и облекчава болката.
Характерни ли са нарушенията на съня при пациенти с деменция? – научете повече тук
Омега-3
Омега-3 мастните киселини включват:
- алфа-линоленова киселина (ALA);
- докозахексаенова киселина (DHA);
- ейкозапентаенова киселина (EPA);
Първата се съдържа в растителните продукти, а останалите – в такива от животински произход.
Полезни източници са рибите с високо съдържание на мазнини, рибеното масло, лененото семе, чията, маслото от ленено семе и орехите.
Множество проучвания са показали, че спазването на хранителен режим, осигуряващ високи нива на Омега-3, има полезно действие за справяне с мигрената.
Данните показват, че тези мастни киселини понижават нивата на възпалителни медиатори. Те са от важно значение за облекчаване на болката и осигуряват защитно действие срещу оксидативния стрес.
Средната препоръчителна доза на ден е между 0,5 и 1,4 грама.
Какви са признаците на недостиг на Омега-3? – научете повече тук
Референции:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5517396
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7973018
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33449474
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7786797