Мигрената е третото най-често срещано неврологично заболяване в световен мащаб. Това е втората водеща причина за понижена професионална ангажираност и продуктивност на пациентите.
Честотата на заболяването е 14,7% и засяга 3 пъти по-често жените, отколкото мъжете. Освен това при жените се наблюдава понижен отговор към терапия.
Мигрената е хронично заболяване, което се характеризира с епизоди на обостряне, проявяващо се по-често при пациенти в трудоспособна възраст. Ето защо заболяването води до високи разходи на обществени ресурси.
Как да разпознаем мигрената?
Клинично мигрената може да е причина за появата на различни симптоми, освен повтарящите се епизоди на главоболие. Сред тях са повишена чувствителност към допир и усещане за болка от дразнители, които не са болезнени (алодиния), фото- и звукова чувствителност и понижена активност през светлата част на денонощието. Тези оплаквания могат да траят между 4 и 72 часа при липса на приложено лечение.
Мигрената се характеризира със свои специфични патогенетични особености и все още не могат да се определят точните причини за нейната поява. По тази причина тя се характеризира като първично главоболие.
Повече за причините и симптомите на мигрена – научете тук
Фази на мигрената
Клиничната изява на мигрената може да се прояви в следните етапи: продромална фаза, възможна поява на аура и фаза на възстановяване.
Какво е мигрена с аура? – научете повече тук
Продромалната фаза обикновено се проявява от 24 часа до няколко дни преди мигренозния пристъп и се наблюдават промени в състоянието и поведението на пациента. Често са характерни умората и нарушената концентрация, както и задържането на течности или повишеният апетит към определени храни.
При 25% от пациентите се наблюдава временна дисфункция на централната нервна система – аура.
Най-честите симптоми са от страна на зрението – характерни са промени в зрителното поле. Въпреки това могат да се наблюдават нарушения в сетивността, говора и дори двигателната дейност.
Аурата обикновено се появява преди или в началото на главоболието и продължава около 1 час.
Главоболието обикновено е от умерено до тежко, с продължителност 4-72 часа и се съчетава с повишена чувствителност към светлина/звук, както и с гадене или повръщане. Физическата активност влошава допълнително състоянието на пациентите.
Рискови фактори за поява на мигренозен пристъп
Някои фактори увеличават риска от поява на мигренозен пристъп. Такива са:
- Стрес – в 80% от случаите;
- Хормонални промени – в 65% от случаите, особено по време на менструация, овулация и бременност;
- Пропускане на хранене – в 60% от случаите;
- Промяна в метеорологичните условия;
- Прекомерен или недостатъчен сън;
- Болка във врата;
- Излагане на светлина;
- Консумация на алкохол;
- Тютюнопушене;
- Спане до късно;
- Повишени температури на околната среда;
- Физическа активност;
Признаци и симптоми на мигрена
- Умерено до силно главоболие с пулсиращ характер. Болката се усилва от физическа активност.
- Обикновено едностранна болка около очните ябълки, челото или в слепоочията, но може да се наблюдава и в други локализации, включително и врата.
- Постепенно усилване на главоболието в рамките на 1-2 часа;
- Продължителност от 4-72 часа;
- Гадене (80%) и повръщане (50%);
- Чувствителност към светлина и звуци;
Референции: