Понижената функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) може да се счита за ключова причина за затлъстяване. Въпреки това механизмите, които стоят в основата на тези процеси, не са напълно изяснени.
Връзката между затлъстяването и понижената функция на щитовидната жлеза е двупосочна:
- Клинично изразеният хипотиреоидизъм обикновено се свързва с умерено наддаване на тегло;
- От друга страна, последните проучвания показват, че промените в нивата на тиреостимулиращия хормон – TSH могат да се дължат на повишената телесна маса;
- Смята се, че роля във връзката между затлъстяването и автоимунните заболявания на щитовидната жлеза, има хормонът лептин, който се отделя от клетките на мастната тъкан.
Повече за ролята на лептина при затлъстяване – научете тук
Телесното тегло и функцията на щитовидната жлеза са пряко свързани.
Хормоните на щитовидната жлеза регулират нивата на:
- базалния метаболизъм;
- топлообразуването в тялото;
- метаболизма на въглехидратите и мазнините;
- хранителния прием;
- окислението на мазнините;
Как затлъстяването влияе на сърдечносъдовото здраве? – научете тук
Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са свързани с промени в телесното тегло и телосложението, както и в скоростта на метаболитните процеси.
При хипотиреоидизъм се наблюдава понижено топлообразуване в тялото, както и забавяне на метаболизма.
В резултат се наблюдава повишаване на индекса на телесна маса и увеличаване на честотата на затлъстяване сред засегнатите пациенти.
Как се променя функцията на щитовидната жлеза при затлъстяване?
Данните от клиничната практика показват, че дори и малките нарушения във функцията на щитовидната жлеза са причина за повишаване на риска от наддаване на тегло и последващо развитие на затлъстяване.
Според наблюденията повишеното натрупване на мастна тъкан е свързано с понижаване на нивата на тетрайодтироксин – T4 и повишаване на нивата на тиреостимулиращ хормон – TSH.
Ето защо може да се смята, че се установява положителна връзка между нивата на TSH и прогресивното повишаване на телесното тегло с напредване на времето.
Освен това данните показват, че при пациенти със затлъстяване са наблюдават повишени нива на трийодтиронин – Т3.
Причините за това все още не са напълно изяснени. Според една от теориите се предполага, че това се дължи на повишена активност на ензимите, отговарящи за превръщането на Т4 в Т3 в организма.
Това се обяснява като защитен механизъм при затлъстяване с цел противодействие на натрупването на мазнини чрез увеличаване на енергоразхода.
Друг предполагаем механизъм е компенсаторното повишаване на секрецията на TSH и Т3 с цел преодоляване на понижената чувствителност на тъканите към хормоните на щитовидната жлеза.
Причина за това е понижената експресия на рецепторите както за TSH, така и за T3 в клетките на мастната тъкан при пациенти със затлъстяване.
Важно е да се отбележи и ролята на повишените нива на лептина в тези процеси. Водещата функция на този хормон е да осигурява сигнализация до централната нервна система за количеството мастна тъкан в организма. По този начин се осигурява понижаване на апетита и приема на храна.
Освен това той стимулира на централно ниво синтезата на тиреотропин-освобождаващ хормон – TRH и TSH. Лептинът благоприятства и активността на дейодиназите – ензимите, които участват в преобразуването на Т4 в Т3.
Знаете ли, че затлъстяването увеличава риска от деменция? – научете повече тук
Понижаване на телесното тегло – ключов елемент за подобряване на здравето на щитовидната жлеза
Повишаването на нивата на TRH и TSH е обратимо след понижаване на телесното тегло при спазване на режим, включващ нискокалорична диета и високи нива на физическа активност.
Загубата на телесно тегло води до значително понижаване на нивата на Т3 и TSH. Установено е, че дори малките промени в начина на живот и подобряването на телосложението водят до по-ниска серумна концентрация на TSH и T3.
Понижаването на телесната маса и постигането на по-здравословно тегло водят до потушаване на възпалителните процеси в организма. Освен това се преустановява и секрецията на възпалителни медиатори. В резултат се осигурява превенция на последващо влошаване на здравето на щитовидната жлеза.
Референции: