Задното отлепяне на стъкловидното тяло е често срещано при възрастни пациенти. Състоянието се определя като разделяне на кортикалния слой на стъкловидното тяло от невросензорния слой на ретината.
Знаете ли, че макулата е структурата в зрителния анализатор, която осигурява централното зрение. Тя е част от ретината и е от ключово значение за зрителната острота. Ретината е слой от фоторецепторни и глиални клетки, които възприемат светлинното дразнене и го предават до мозъка, осигурявайки визуализиране на възприеманите образи.
Стъкловидното тяло е гелоподобна структура, която се разполага между лещата и ретината. То се състои от вода(98%), колаген тип 2 и хиалуронова киселина.
Стъкловидното тяло е заобиколено от полупрозрачна мембрана, наречена хиалоидна мембрана. В ранните етапи от живота стъкловидното тяло е изцяло прикрепено към ретината.
Задното отлепяне на стъкловидното тяло е най-честата причина за поява на малки петна в зрителното поле.
Увеличаването на техния брой, в съчетание с внезапна поява на анормално зрително възприятие за светлина(без да е предизвикано от реален светлинен източник), изисква незабавна консултация със специалист.
Какви са причините за задно отлепване на стъкловидното тяло?
Водещата причина е напредналата възраст.
Вътрешната лимитираща мембрана на ретината е прикрепена към стъкловидното тяло. Това прикрепване е най-здраво в основата на последното. Други места на прикрепяне между стъкловидното тяло и ретината са оптичният диск, макулата и периферните съдове.
С напредване на възрастта, гелоподобната консистенция на стъкловидното тяло подлежи на:
- дегенеративни изменения;
- процеси на синхиза(втечняване на стъкловидното тяло);
- синереза(дегенеративно свиване на стъкловидното тяло поради естествените процеси на стареене) – това настъпва поради агрегацията на колагеновите влакна, което води до колапс на стъкловидното тяло;
Това е причина за образуване на плътни снопове от колагенови влакна, които „плуват“ в стъкловидното тяло и са причина за появата на малки петънца в зрителното поле.
Дегенеративните изменения в стъкловидното тяло водят до отслабване на прикрепването му с ретината.
В резултат на това се наблюдава задно отлепване на стъкловидното тяло, което обикновено настъпва спонтанно. В някои случаи може да бъде предизвикано от други процеси или интервенции, например:
- хирургично лечение на катаракта;
- травми;
- увеит – възпаление на средния слой – увея на очната ябълка;
- панретинна фотокоагулация – лазерна процедура, която се прилага при засягане на ретината и образуване на нови съдове(неоангиогенеза);
- лазерна капсулотомия – интервенция за подобряване на зрението, която понякога се налага след хирургично лечение на катаракта, ;
Усложнения от задното отлепяне на стъкловидното тяло
При 8-22% от случаите на остро симптоматично задно отлепяне на стъкловидното тяло се наблюдават дупки в ретината и респективно макулата при изследване.
В тези случаи обикновено тези изменения в ретината се наблюдават или в момента на или малко след поява на симптомите. Дупките се наблюдават най-често в супратемпоралния квадрант на ретината.
Тяхната морфология е различна – подковообразна, под формата на похлупак или други. При 2-5% от пациентите ако това засягане на ретината не се наблюдава при първия преглед, то впоследствие в хода на проследяването обикновено възниква.
Рискът от поява на дупки в макулата е по-висок при задно отлепване на стъкловидното тяло, съчетано с кръвоизлив в последното. Установено е, че при 50-70% от пациентите със задно отлепване на стъкловидното тяло, което е усложнено с кръвоизлив, се наблюдават и дупки в ретината.
Когато отлепването не е съчетано с кръвоизлив, дефектите в ретината се проявяват само при 7-12% от пациентите.
Освен това пациентите с остро задно отлепване на стъкловидното тяло, което се наблюдава в съчетание с дефекти на ретината, имат 7 пъти по-висок риск от поява на пигменти или гранули в стъкловидното тяло в сравнение с тези, при които ретината е със запазен интегритет.
Референции: