Трансверзалният (напречен) миелит е неврологично състояние, което се дължи на възпалителни процеси в гръбначния мозък. Последният е деликатна структура, преминаваща от мозъчния ствол до долната част на гърба през гръбначномозъчния канал на гръбначния стълб .
При възпалителни процеси се наблюдава увреждане на миелиновата обвивка, покриваща нервните влакна. Това води до нарушения в предаването на импулсите между гръбначномозъчните нерви и другите части на тялото.
В резултат се наблюдава загуба на сетивност, нарушения на движенията и способността за задържане на уринирането(континенция).
При среща на организма с различни вредни или болестотворни агенти – например вируси, бактерии, токсични химикали или при травма се активира имунната система. Това води до натрупване на възпалителни клетки в мястото на увреда и отделяне на цитокини.
Знаете ли, че цитокините са протеини, които имат важно значение за диференцирането на имунните клетки. Какъв е имунният отговор при оптичен невромиелит? Научете повече тук!
В резултат на възпалителния отговор, имунните клетки улавят и обезвреждат болестотворните агенти и това позволява възстановяване на тъканите.
Въпреки че възпалителният отговор е от ключово значение за осигуряване на ефективна защита, понякога имунната система атакува собствените тъкани на организма. Това се наблюдава в случай на прекомерен и неконтролиран възпалителен отговор.
При транзверсален миелит се наблюдава увреждане на миелиновата обвивка на нервните клетки, което се дължи на възпаление.
Транзверзалният миелит може да е резултат от следните причини:
- Идиопатичен – без известна причина;
- Възпаление поради инфекция;
- Системни автоимунни възпалителни заболявания;
- Заболявания на централната нервна система;
Идиопатичен миелит
При идиопатичен миелит причината за заболяването не е известна. Това са по-голямата част от случаите на транзверзален миелит.
Счита се, че състоянието е резултат от абнормна и прекомерна имунна реакция срещу гръбначния мозък, която води до възпаление и тъканна увреда.
Заболявания на нервната система, водещи до поява на транзверзален миелит
- Множествена склероза;
- Заболявания от спектъра на оптичния невромиелит, наричан още болест на Девик;
- Заболявания, свързани с миелиновия олигодендроцитен гликопротеин;
- Остър дисеминиран енцефаломиелит;
При някои пациенти транзверзалният миелит е първият симптом на автоимунни или имуномедиирани заболявания на централната нервна система. Такива са заболяванията от спектъра на оптичиня невромиелит и множествената склероза.
Какво е оптичен невромиелит и каква е разликата между него и множествената склероза? Научете повече тук
Заболяванията от спектъра на оптичния невромиелит са значително по-честа причина за поява на транзверзален миелит.
Характерно е двустранното нарушение на сетивната и двигателната дейност, което води до двустранна поява на тежки изтръпвания или парализа.
Кои са другите симптоми при оптичен невромиелит? Вижте тук
При пациентите с оптичен невромиелит се наблюдават по-тежки епизоди да обостряне на миелита. Характерно е, че след това се наблюдава значително понижена способност за възстановяване на пациентите.
Инфекциозни причини за развитие на миелит
В основата на предизвикания имунен отговор, който се наблюдава при транзверзален миелит, могат да бъдат вирусни, бактериални и гъбични инфекции.
Други инфекциозни причини са:
- Ентеровируси – причинители на различни инфекции. Предаването се осъществява чрез фекално-орален механизъм и е характерно засягането на епителните клетки в гастроинтестиналния тракт.
- Западнонилска треска – инфекция, предавана от комари, която в повечето случаи няма симптоматична изява. При по-тежките форми е характерна висока температура, тремор, конвулсии, мускулна слабост, загуба на зрение и други;
- Херпес вирусни инфекции и по-конкретно генитален херпес;
- Инфекция с вируса на човешкия имунодефицит – HIV и последващо развитие на СПИН;
- Инфекция с Varicella-Zoster Virus – причинител на варицелата и херпес зостер;
- Инфекция с човешкия Т-клетъчен лимфотропен вирус тип 1 – HTLV-1, която води до развитие на Т-клетъчна левкемия;
- Инфекция със Zika virus – характеризира се с висока температура, зачервяване на очите, болка в ставите, главоболие и макулопапулозен обрив;
- Лаймска болест – предава се при ухапване от кърлеж. Характерни симптоми са висока температура, главоболие, умора и специфичен кожен обрив, наречен еритема мигранс;
- Сифилис – причинява се от инфекция с Treponema pallidum;
- Туберкулоза – причинява се от инфекция с Mycobacterium tuberculosis;
- Бактериални кожни инфекции;
- Микоплазмени пневмонии – причиняват се от Mycoplasma pneumoniae;
Системни възпалителни автоимунни заболявания, които могат да са причина за развитие на миелит
- Анкилозиращ спондилит – форма на артрит, причиняваща хронично възпаление на гръбначния стълб;
- Антифосфолипиден синдром – автоимунно заболяване, при което се наблюдава имунна атака на фосфолипидите, изграждащи клетъчните мембрани. Това води до повишен риск от тромбози и усложнения на бременността.
- Болест на Бехчет – хронично възпалително заболяване, което се дължи на възпаление на стената на кръвоносните съдове – васкулит.
- Ревматоиден артрит – хронично автоимунно заболяване, при което се наблюдава имунна атака на тъканите, изграждащи ставите. Проявява се двустранно.
- Саркоидоза – заболяване, при което имунната реакция е причина за поява на възели или грануломи в белите дробове, лимфните възли, кожата, очите и други части на тялото.
- Склеродермия – автоимунно заболяване, което се характеризира с прекомерно производство на колаген.
- Синдром на Сьогрен – автоимунно заболяване, което се наблюдава при имунно увреждане на жлезите, осигуряващи овлажняване на повърхностите в тялото.
Знаете ли, че синдромът на Сьогрен може да бъде причина за развитие на синдром на сухото око? Вижте повече тук - Системен лупус еритематозус – хронично автоимунно заболяване, което се характеризира с висока температура, болки по ставите, обриви и органна увреда.
Референции:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8980-transverse-myelitis