Водещите елементи в клиничната изява на оптичния невромиелит са:
- едно- или двустранен оптичен неврит(възпаление на зрителния нерв);
- остър миелит(възпаление на гръбначния мозък);
- съчетание на двата симптома;
Оптичен неврит – възпаление на зрителния нерв
Оптичният неврит се характеризира с прогресивна загуба на зрителната способност, която може да се влоши дори в рамките на часове или дни. Често състоянието се съчетава с болки в задната част на орбитата, които се влошават при движение на очната ябълка.
Оптичният неврит е свързан с възпаление и оток на зрителния нерв. Отокът води до упражняване на повишен натиск върху нерва, което е причина и за появата на замъглено зрение, частична загуба на зрение или слепота.
Също така може да се наблюдава и затруднена зрителна способност при ниска осветеност и поява на петна в централните части на зрителното поле.
Миелит – възпаление на гръбначния мозък
Миелитът обикновено се разпространява лонгитудинално(надлъжно) на гръбначния мозък, за разлика от наблюдаваните прояви при множествена склероза.
Възпалението води до оток, който причинява повишен натиск върху гръбначния мозък и гръбначномозъчните(спинални) нерви.
Симптомите варират според локализацията на отока и това кои части на гръбначния мозък или гръбначномозъчните нерви са засегнати.
Ако отокът оказва натиск върху спиналните нерви, симптомите ще се проявят в тези зони, за които съответните нерви осигуряват връзка с главния мозък.
Ако натискът се упражнява върху гръбначния мозък ще се засегнат частите на тялото, разположени под мястото на свързване на спиналните нерви, върху които се оказва механичен натиск.
Характерни тук са следните симптоми:
- тежко засягане на сетивността и спастичност – това се наблюдава при липса на сигнали от мозъка, което нарушава контрола върху дейността на мускулите. В резултат може да се наблюдава неволево съкращаване на мускулите;
- мускулна слабост или парализа – засягат се частите на тялото, които са разположени надолу от мястото на засягане на спиналните нерви или гръбначния мозък;
- болка – причина може да е както самото възпаление, така и погрешно изпращане на болкови сигнали от засегнатите нерви поради отока;
- двустранни парестезии(усещане за изтръпване);
- нарушаване на функцията на сфинктерите – това може да е причина за неспособност за задържане на урината(инконтиненция) или засягане на чревните сфинктери, с което се нарушава и дефекацията;
Характерно е редуването на обостряния и ремисии
Пристъпите на обостряне на оптичния невромиелит често са с по-значителна тежест в сравнение с тези, наблюдавани при множествена склероза. Освен това възстановяването на състоянието на пациента след това е в значително по-малка степен.
В някои случаи оптичинят невромиелит може да има еднофазова проява, която да е с фулминантен и фатален характер, въпреки че по-честият ход на заболяването е редуването на обостряния с ремисии.
Референции:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9858-neuromyelitis-optica-nmo