Катарактата е заболяване, при което се наблюдава потъмняване на лещата или нейната капсула (заобикаляща лещата прозрачна мембрана). Това води до възпрепятстване на преминаването на светлината от лещата към ретината.
Заболяването е с тенденция към постепенна прогресия и е една от водещите причини за нарушения на зрението и слепота в световен мащаб.
Редовното проследяване на зрението е ключов елемент за дългосрочното съхраняване на очното здраве.
Катаракта може да се наблюдава както при деца и пациенти в зряла възраст, така и в напреднала възраст, когато значително преобладава. Засягането на очното здраве в случая може да бъде както едностранно, така и двустранно, и да варира по тежест.
Първоначално заболяването не влошава способността на пациентите да се справят с ежедневните дейности, но с напредване на възрастта, особено след 40-50-годишна възраст, катарактатата прогресира. В резултат лещата губи изцяло своята прозрачност и не позволява преминаване на светлинните лъчи през нея. В тези стадии се наблюдава значително влошаване на качеството на живот на пациентите.
Ето защо са важни редовните консултации със специалист, особено при пациенти в напреднала възраст и с диабет.
Причини за развитие на катаракта
Някои заболявания увеличават риска от развитие на заболяването. Такива са:
- вродена катаракта – тя може да се наблюдава едностранно или двустранно. Установено е, че има връзка между развитието на вродена катаракта и хранителните навици на майката по време на бременност, както и излагането на инфекции или недостига на кислород поради кръвоизливи от плацентата.
- възрастово-обусловена (сенилна) катаракта – най-честата форма, резултат от процесите на стареене в лещата;
- травми;
- миотонична дистрофия;
- атопичен дерматит;
- неврофиброматоза тип 2;
- диабет тип 2;
- хипопаратиреоидизъм;
- хроничен преден увеит – възпаление на ириса;
- миопия (късогледство) – може да доведе до загуба на прозрачността на лещата в задните участъци, разположени под капсулата;
- ранна склероза на ядрото на лещата, което води до допълнително нарушаване на рефрактерните способности на зрителния анализатор;
Лещата е прозрачна структура, която е изградена от фибри – изменени епителни клетки, които са заобиколени от мембранна обвивка – капсула. Два компонента изграждат лещата – кортекс (повърхностната част) и ядро – нуклеус (вътрешната част).
Множество дегенеративни заболявания водят до увреждане на протеините, които изграждат фибрите на лещата, по различни механизми. Това води до загуба на нейната прозрачност и развитие на катаракта. Причините могат да бъдат:
- нарушения, възникващи във всеки етап от развитието и растежа на лещата – това е водеща причина за вродена катаракта;
- фиброзни метапластични изменения в епитела, изграждащ лещата – това води до развитие на субкапсуна катаракта;
- натрупване на течност в кортекса между фибрите на лещата – кортикална катаракта;
- отлагане на някои видове пигменти, например урохром – нуклеарна катаракта;
Характерните симптоми при катаракта са различни според причините за нейното развитие. Най-често се наблюдават следните оплаквания:
- замъглено зрение, което може да се прояви едностранно или двустранно, в зависимост от това дали развитието на катаракта е симетрично;
- двойно виждане (диплопия);
- повишена фоточувствителност;
- нарушения в цветното зрение – възприемане на обектите с по-блед или жълтеникав оттенък;
Не отлагайте, погрижете се навреме за зрението, това е грижа за здравето с дългосрочна перспектива!
Референции: