Какво представлява възрастовата макулна дегенерация (ВМД)?
Възрастовата макулна дегенерация е заболяване, което засяга ретината – слоят от фоторецептори, който осигурява възприемането на светлинното дразнене и макулата – най-чувствителната зона в ретината, която осигурява зрителната острота.
Коя възраст засяга?
Състоянието се развива при пациенти над 60-годишна възраст. Данните показват, че при 8,7% от населението в световен мащаб се наблюдава макулна дегенерация и това е водещата причина за слепота в индустриализираните райони.
Каква е ролята на централното зрение?
Заболяването води до нарушения в централното зрение, което ни позволява да гледаме напред. То е необходимо за:
- разпознаване на лица;
- четене;
- използване на електронни устройства;
- гледане на телевизия;
- шофиране;
- ориентация;
- справяне с ежедневните дейности;
Засягането на макулата води до неспособност за визуализиране на детайлите от образите. Периферното зрение, обаче, остава запазено. Това позволява съхранение на самостоятелността на пациентите в известна степен.
Данните показват, че към 2020 г. броят на случаите на възрастова макулна дегенерация в световен мащаб са 196 милиона. Смята се, че до 2040 г. те ще достигнат 288 милиона.
Видове макулна дегенерация
Възрастовата макулна дегенерация може да се класифицира в два стадия – ранен и късен. В ранния етап от развитието на заболяването се наблюдава атрофия или хипертрофия на пигментния епител в ретината. Заболяването може да прогресира впоследствие до:
- атрофична – „суха“ макулна дегенерация;
- ексудативна – „влажна“ макулна дегенерация.
Тези напреднали стадии са причина за развитие на нарушения в зрението. При атрофичната макулна дегенерация се наблюдава атрофия на макулата и прогресивно разрушаване на фоторецепторите и пигментния епител в ретината.
Ексудативната макулна дегенерация, от друга страна, се характеризира с разрастването на абнормни хороидни капиляри под макулата, натрупване на течност и кръв. Това води до образуване на фиброзни изменения и разрушаване на фоторецепторите и пигментния епител в ретината.
Установено е, че при 10-20% от пациентите с атрофична макулна дегенерация, заболяването прогресира до ексудативна форма.
Ето защо са важни редовните консултации със специалист, особено при пациенти в напреднала възраст и с диабет.
Кои са симптомите на ВМД?
Възрастовата макулна дегенерация засяга и двете очи, но често първоначално проявите настъпват едностранно. В ранните етапи може да не се наблюдават оплаквания, но при някои пациенти се срещат следните симптоми:
- понижена острота на централното зрение;
- понижен контраст на възприемания визуален образ;
- промяна в цветното възприятие;
- поява на петна в зрителното поле;
- понижена зрителна способност на тъмно;
- умерена метаморфопсия – изкривено възприятие на образите;
Не отлагайте, погрижете се навреме за зрението, това е грижа за здравето с дългосрочна перспектива!
Референции:
Age-related macular degeneration, National Library of Medicine