Грижата и съхраняването на очното здраве изискват промени в начина на живот и хранене, които допринасят за превенция на развитието на множество очни заболявания, които влошават зрението.
Сред тях водещо значение имат макулната дегенерация и катарактата (потъмняване на лещата).
Някои промени в начина на живот са препоръчителни при пациентите с диагностицирана макулна дегенерация или такива с фамилна анамнеза за заболяването. В други случаи приемът на някои от следните витамини и добавки е подходящ и като начин за превенция.
Лутеин и зеаксантин
Лутеинът и зеаксантинът са пигменти, които притежават ценни антиоксидантни свойства. Множество проучвания са показали, че те имат потенциален ефект върху забавянето на прогресията на някои очни заболявания, сред които възрастова макулна дегенерация и катаракта.
Тези вещества имат ценни свойства за неутрализиране на свободните радикали, които увреждат ретината. .
Ето защо са важни редовните консултации със специалист, особено при пациенти в напреднала възраст и с диабет.
Освен това те филтрират синята светлина, произлизаща от ултравиолетовите лъчи, които имат агресивно действие върху фоторецепторите. Не са съставени препоръчителни дози и начин на прием на тези пигменти.
Ето защо е важно да се консумират ежедневно храни, богати на лутеин и зеаксантин, каквито са например зеленолистните зеленчуци.
Витамин А и бета-каротен
Витамин А е от ключово значение за поддържане на оптимална функция на ретината. В нея този витамин се преработва до родопсин и фотопсин, които имат важна роля за преобразуването на светлинните лъчи в нервни импулси.
По този начин се осигурява предаването на зрителната информация до мозъка. Освен това витамин А участва и в адаптацията на зрението на тъмно.
От друга страна бета-каротенът е каротеноид, който притежава капацитета да се преобразува във витамин А в човешкия организъм. Някои проучвания са показали, че диетата, богата на витамин А и бета-каротен, намалява риска от развитие на макулна дегенерация.
Ето защо е важно да включим богато разнообразие от хранителни продукти с високо съдържание на витамин А в хранителния си режим. Такива са оранжевите зеленчуци – моркови, тиква и други.
Витамин С
Витамин С притежава ценни антиоксидантни свойства и е от важно значение за правилното функциониране на клетките в ретината.
Някои проучвания са показали, че витамин С понижава риска от развитие на катаракта и също така би позволил забавяне на прогресията на макулната дегенерация и загубата на зрителна острота.
Не отлагайте, погрижете се навреме за зрението, това е грижа за здравето с дългосрочна перспектива!
Референции:
https://www.passeportsante.net/fr/Nutrition/Dietes/Fiche.aspx?doc=diete-speciale-sante-des-yeux