Синдромът на сухото око е мултифакторно заболяване, засягащо очната повърхност и слъзния филм.
Характерни са появата на нарушена стабилност на слъзния филм, промяна в неговия осмоларитет и развитието на възпалителни процеси по очната повърхност.
Причини могат да са както пониженото производство на слъзна течност, така и повишеното изпарение на последната.
Това води до възпаление по очната повърхност, усещане за дразнене в очите и замъглено зрение.
В напредналите стадии на синдрома на сухото око, както и при по-тежките форми, се наблюдават белези по конюнктивата и усложнения от страна на роговицата – например перфорация.
Състоянието се среща по-често при жените и при пациенти над 50-годишна възраст.
Причини за синдром на сухото око – научете повече тук
Каква е ролята на TRPM8 рецепторите?
TRPM8 рецепторите представляват неселективни катионни канали. Те осигуряват пренос на катиони през клетъчната мембрана.
Тяхната пропускливост може да се променя под действието на ниска температура, мембранна деполяризация, охлаждащи агенти и промени в осмоларитета на клетката.
Тези рецептори се експресират в периферните сетивни нерви, както и в аферентните нервни влакна на простатата, дихателните пътища, пикочния мехур и урогениталния тракт.
Аферентните нервни влакна осигуряват пренос на информация от сетивните рецептори в целия организъм до централната нервна система.
Те участват в променената чувствителност към ниски температури при възпаление или увреждане на нервите.
Приложението на агонистите на TRPM8 рецепторите в терапията на синдрома на сухото око
Честотата на синдрома на сухото око става все по-висока сред световното население.
Главни причини за това са замърсяването на околната среда и високата употреба на електронни устройства. Състоянието води до продължителна болка и дискомфорт в очите.
Кои са другите причини за развитие на синдром на сухото око? Научете повече тук
Въпреки че точните механизми, водещи до синдрома на сухото око, все още не са напълно изяснени, ролята на TRPM8 каналите е значително проучена.
Смята се, че агонистите на тези канали допринасят за облекчаване на симптомите при синдром на сухото око. Това се дължи на свойството им да повишават производството на слъзна течност.
TRPM8 агонистите действат като терморецепторни модулатори, които стимулират рецепторите за студено, разположени по нервните окончания, достигащи до роговицата и клепачите.
Проучванията COMET-2 и COMET-3, включващи повече от 930 участници, са показали, че приложението на TRPM8 агонистите е довело до подобряване на резултатите при извършване на тест на Ширмер при пациенти със синдром на сухото око.
Какви изследвания се извършват при синдром на сухото око? Какво показва тестът на Ширмер? – Научете повече тук
Тези ефект се е наблюдавал 2 седмици след приложението. Впечатляващото тук е, че ефектът от терапията се проявява много бързо – още от първия ден и се запазва до 90-ия ден.
Това е ключов успех, който отличава иновативният терапевтичен подход за лечение на синдром на сухото око чрез TRPM8 агонисти.
Сред наличните терапевтични средства на пазара, водещ недостатък е липсата на бързо настъпващ ефект.
Ефективността на TRPM8 агонисти е по-значителна, в сравнение с тази на предлаганите досега на пазара терапевтични средства – например лифитеграст и циклоспорин.
Терапия при синдром на сухото око – Какво е приложението на циклоспорина? Научете повече тук
Референции: