Приложението на някои терапевтични средства увеличава и влияе на риска от развитие на макулна дегенерация.
Сред тях са специфични видове капки за очи, някои средства за понижаване на кръвното налягане и нестероидни противовъзпалителни.
Какво е макулна дегенерация?
Макулната дегенерация е заболяване, което засяга централната част на ретината, наречена макула. В резултат на това се наблюдава нарушение на централното зрение и зрителната острота, което може да доведе до неспособност за извършване на ежедневни дейности като четене или шофиране.
Въпреки че приложението на някои терапевтични средства, само по себе си, не предизвиква макулна дегенерация, то може да бъде значителен рисков фактор и да допринесе за развитие на заболяването.
Кои са рисковите фактори за развитие на макулна дегенерация? – научете повече тук
Все още не са известни точните механизми, които водят до развитие на макулна дегенерация. Влиянието на рисковите фактори е от ключово значение.
Видове макулна дегенерация
Макулната дегенерация се класифицира в две форми: суха (атрофична) и влажна (ексудативна).
Най-често се наблюдава сухата форма, но влажната, от своя страна, е причина за голяма част от случаите на слепота, които се дължат на макулна дегенерация.
Приложението на някои от медикаментите, които са рисков фактор за развитие на заболяването, понякога е наложително. Ето защо ключов елемент в превенцията на развитието на макулната дегенерация са промените в начина на живот.
Ето кои терапевтични средства са рисков фактор за развитие на макулна дегенерация:
- Капки за очи за понижаване на вътреочното налягане;
- Терапевтични средства за понижаване на кръвното налягане;
Извършени са били наблюдения и проучвания за влиянието на приложението на нестероидни противовъзпалителни средства върху риска от развитие на макулна дегенерация.
Очните антихипертензивни средства
Тези терапевтични средства се прилагат под формата на капки за очи и се назначават за понижаване на повишеното вътреочно налягане. Терапия с такива терапевтични средства се назначава при глаукома.
Повече за глаукомата научете тук
Проучване, проведено през 2022 година, е позволило да се оцени връзката между приложението на очни антихипертензивни средства и развитието на макулна дегенерация.
Данните са потвърдили, че се наблюдава повишен риск от развитие на макулна дегенерация при приложение на такава терапия.
Терапевтични средства за понижаване на кръвното налягане
Проучване, проведено през 2019 г., в което са взели участие жени, е показало, че тези, на които е била назначена терапия с диуретици и други средства за понижаване на кръвното налягане, са имали по-висок риск от развитие на макулна дегенерация.
Смята се, че повишеният риск е резултат от липсата на ефект от действието на диуретиците за понижаване на кръвното налягане.
Това е свързано и с факта, че хипертонията, сама по себе си, е рисков фактор за развитие на макулна дегенерация.
Неконтролираните високи нива на кръвното налягане увреждат кръвоносните съдове на ретината и допринасят за развитие на макулна дегенерация.
Смята се, че рисков фактор, допринасящ за развитие на заболяването, е приложението на блокери на калциевите канали, бета-блокери и някои диуретици.
Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
Приложението на тези терапевтични средства увеличава риска от кървене, което може да влоши или увеличи риска от развитие на макулна дегенерация.
За оценка на този ефект, учените са извършили наблюдения върху същите участнички, включили се и в предното проучване.
Установило се е, че не се наблюдава връзка между приложението на нестероидни противовъзпалителни средства и развитието на макулна дегенерация.
Пациентите, които са приемали специфичен вид от този клас медикаменти – наречени инхибитори на циклооксигеназа-2 (COX-2 инхибитори) или ниски дози аспирин, всъщност, са имали по-нисък риск от развитие на макулна дегенерация.
Друго проучване, проведено в Калифорния, е оценило ефекта на същия клас медикаменти върху мъже.
Резултатите от терапията са показали, че цялостният ефект от приложението на терапията върху риска е минимален.
Въпреки това учените са наблюдавали понижен риск от развитие на влажна форма на макулна дегенерация в дългосрочен план при прием на нестероидни противовъзпалителни средства.
Това подчертава възможността тези терапевтични средства да имат всъщност защитно действие срещу развитие на заболяването.
Стратегии за превенция
Някои рискови фактори допринасят за развитие на макулна дегенерация.
Някои от тях – генетична предразположеност и социодемаграфски фактори, не подлежат на промяна.
Повече за рисковите фактори за развитие на макулна дегенерация – хипертония, диабет, затлъстяване и други – научете тук
Влиянието на други, обаче, наричани модифицируеми рискови фактори, може да бъде понижено чрез промяна в начина на живот. Такива са:
- Отказ от тютюнопушене;
- Начин на хранене;
- Физическа активност;
- Поддържане на оптимално телесно тегло;
- Прием на мултивитамини;
- Контрол на кръвното налягане;
Друг ключов елемент в превенцията са редовните прегледи и понижаване на приема на холестерол с храната.
Редовното проследяване на зрението е ключов елемент за дългосрочното съхраняване на очното здраве.
Приемът на някои витамини и полезни вещества също допринася за понижаване на риска от развитие на макулна дегенерация. Такива са антиоксидантите и цинкът.
Повече за грижата за очното здраве, полезните храни, витамини и минерали – научете повече тук
Референции:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7866170/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8187259/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7847248/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29360460/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/macular-degeneration-drugs-to-avoid#prevention-strategies