Стресът е всяка по-сериозна промяна в околната среда, която изисква тялото ви да реагира и да се приспособи. Тялото реагира на тези промени с физически, умствени и емоционални реакции.
Стресът е нормална част от живота. Много събития, които се случват с вас и около вас – и много неща, които правите сами – поставят тялото ви под стрес. Можете да изпитате добри или лоши форми на стрес от вашата среда, вашето тяло и вашите мисли.
Как стресът влияе на здравето?
Как да увеличим „хормона на щастието“? – вижте тук
Човешкото тяло е устроено да изпитва стрес и да реагира на него.
Стресът може да бъде положителен („еустрес“) – като получаване на повишение в работата или получаване на по-големи отговорности – което ни държи нащрек и готови да избегнем опасност.
Стресът става негативен („дистрес“), когато човек е изправен пред непрекъснати предизвикателства без облекчение или релаксация между предизвикателствата. В резултат на това човек се преуморява и напрежението, свързано със стреса, се натрупва.
Дистресът може да доведе до физически симптоми, включително главоболие , разстроен стомах , повишено кръвно налягане, болки в гърдите и проблеми със съня. Изследвания показват, че стресът също може да предизвика или да влоши определени симптоми или заболявания.
Стресът също става вреден, когато хората използват алкохол, тютюн или наркотици, за да се опитат да облекчат стреса си. За съжаление, вместо да облекчат стреса и да върнат тялото в отпуснато състояние, тези вещества са склонни да държат тялото в стресирано състояние и да причинят повече проблеми.
Четиридесет и три процента от всички възрастни страдат от неблагоприятни последици за здравето от стрес.
Седемдесет и пет процента до 90% от всички посещения при лекаря са за заболявания и оплаквания, свързани със стреса.
Стресът може да играе роля при проблеми като главоболие , високо кръвно налягане , сърдечни проблеми, диабет , кожни заболявания, астма , артрит , депресия и тревожност .
Администрацията по безопасност и здраве при работа (OSHA) обяви стреса за опасност на работното място. Изчислено е, че стресът струва на американската индустрия повече от 300 милиарда долара годишно.
Разпространението на емоционалното разстройство през целия живот е повече от 50%, често поради хронични, нелекувани реакции на стрес.
Какво представлява стресът от физиологична гледна точка?
Стресът е естествена реакция на организма към предизвикателства, която е управлявана от сложни биохимични и физиологични механизми.
Когато се изправим пред стресова ситуация, хипоталамусът в мозъка активира симпатикусовата нервна система. Това води до освобождаване на хормони като адреналин и норадреналин от сърцевината на надбъбречните жлези. Тези хормони са отговорни за реакцията „бий се или бягай“, което увеличава сърдечния ритъм, разширява дихателните пътища и подобрява доставката на кислород и хранителни вещества към мускулите.
Едновременно с това хипоталамо-хипофизо-адреналната (HPA) ос активира секрецията на кортизол от кората на надбъбречната жлеза – основният стресов хормон. Кортизолът увеличава нивата на глюкоза в кръвта, за да осигури енергия, потиска имунната система и регулира възпалителните процеси. Хроничното повишение на кортизола може обаче да доведе до негативни ефекти като изтощение, нарушен сън и отслабен имунитет.
Нервната система и ендокринната система взаимодействат, за да координират реакциите ни към стреса. Хроничният стрес може да наруши този баланс, което подчертава важността на практики за релаксация и справяне със стреса.
Референции: https://www.webmd.com/balance/stress-management/effects-of-stress-on-your-body