Мигрената е на едно от първите места в света като причина за инвалидност и при възрастни и при юноши. Цената за мигрената плаща както отделният човек (с влошаване на качеството му на живот и загуба на работоспособност), така и обществото, посредством покриване на различни икономически разходи в резултат на заболяването.
В тази статия ще разгледаме социалната и икономическата тежест на мигрената.
Каква е социалната тежест на мигрената?
Мигрената е второто най-инвалидизиращо състояние след болките в кръста.
Заболяването засяга всеки 1 на 7 души по света и е най-разпространено сред жените на възраст между 15 и 49 години. Проучване за тежестта на мигрената в световен мащаб от 2016 г. установява, че мигрената е причинила загуба на 45,1 милиона години живот с инвалидност (YLDs) през тази година.
По време и между пристъпите
Тежестта на мигрената се проявява както по време на пристъпите (иктална тежест), така и между тях (интериктална тежест). Икталната тежест включва симптоми като болка в главата, гадене, повръщане и чувствителност към дразнители, които ограничават функционирането на индивида. Интерикталната тежест се проявява като затруднение при планирането на събития и страх от следващ пристъп.
Повече за видовете мигрена прочетете тук
Има различни скали за оценка
Оценката на уврежданията, свързани с мигрената, е от съществено значение за оптимизиране на лечението. Лекарите често подценяват свързаните с мигрената увреждания и необходимостта от превантивна терапия. Скалата за оценка на уврежданията при мигрена (MIDAS) и тестът за въздействие на главоболието (HIT-6) са инструменти, които помагат за измерване на инвалидността и качеството на живот, свързано със здравето (HRQoL).
Медикаментозна злоупотреба
Медикаментозната злоупотреба при болните с хронична мигрена е сериозен проблем. Близо 80% от тях приемат медикаменти за главоболие през повечето дни на месеца. Те приемат значително повече аналгетици (средно 139 таблетки месечно) в сравнение с болните от епизодична мигрена (средно 22 таблетки на месец).
Какво е аурата при мигрена вижте тук?
Тази злоупотреба е фактор както за хронифицирането на мигрената, така и за резистентността към профилактичното лечение.
Само 20% от болните с хронична мигрена получават точна диагноза, въпреки че почти всички отговарят на критериите за започване на профилактично лечение, но само една трета от тях го провеждат.
Според проучването American Migraine Prevalence and Prevention (AMPP), 31.6% от болните с хронична мигрена използват специфични медикаменти за мигренен пристъп, в сравнение с 24.8% от тези с епизодична мигрена.
Медикаменти без рецепта се приемат от 89% от пациентите с хронична мигрена срещу 63% от тези с епизодична, а 33.3% от болните с хронична мигрена използват профилактично лечение в сравнение с 12.4% от тези с епизодична.
Данните показват, че въпреки високия процент на болните с хронична мигрена, твърде малко от тях провеждат профилактично лечение, което би могло да подобри състоянието им.
Каква е икономическата тежест на мигрената?
Икономическата тежест на мигрената включва както пряка, така и непряка тежест, като медицински разходи и загубено работно време. В Европа разходите, свързани с мигрената, достигат 27 милиарда евро годишно поради високото разпространение на заболяването.
Проучване в пет европейски държави показва, че хроничната мигрена води до допълнителни разходи за медицински услуги.
Средните разходи за здравеопазване за пациенти с хронична мигрена за три месеца варират от 373.8 евро в Германия до 929.6 евро във Великобритания.
Полезни съвети за справяне с мигрена вижте тук
Хроничната мигрена е свързана с по-високи общи разходи за здравеопазването, дори след контролиране на интензивността на главоболието и съпътстващите заболявания.
Друго проучване с 548 пациенти показва, че средните годишни разходи на пациент са 1482 евро, като 82.8% от тези разходи са покрити от националното здравеопазване (от здравните каси). Основните фактори за разходите са лекарствени продукти (86.8%), посещения при специалисти (10.2%), хоспитализации (1.9%), диагностични тестове (1%) и посещения в спешното отделение (0.1%). Разходите за мигрена са значително по-високи при жените в сравнение с мъжете и се увеличават с възрастта. Годишните преки разходи за хронична мигрена са 4.8 пъти по-високи от тези за епизодична мигрена.
Референси:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33090481/ https://healtheconomicsreview.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13561-023-00459-2
Тази кампания се осъществява с подкрепата
на AbbVie, Pfizer Bulgaria и Teva Pharmaceutical