НачалоНовини и статииЗдравни акцентиОмега мастни киселини – какво са и защо се наричат Омега?

Омега мастни киселини – какво са и защо се наричат Омега?

От време на време човек чува за омега-3, омега-6 и омега-9 мастни киселинии, че те са важни молекули за правилното функциониране на организма. 

Да, това наистина е така, те имат важни ползи за сърцето, мозъка и метаболизма.

Омега-3 и омега-6 мастните киселини са незаменими – трябва да си ги набавяме с храната, защото тялото ни не може да ги произведе само. 

Те се съдържат най-вече в някои риби, орехи и различни видове семена. Омега-9 мастните киселини не са есенциални, защото тялото може самó да си ги произвежда.

Омега-6 мастните киселини обикновено са в изобилие в храната ни, но повечето хора не консумират достатъчно Омега-3.

А недостигът им може да допринесе за редица хронични заболявания.

В тези други статии можете да прочетете повече за мастните киселини и в кои храни се съдържат, и какви проблеми може да има при техния недостиг или прекомерна консумация:

А в настоящата статия ще разгледаме какво всъщност представляват тези „Омега“ мастни киселини от биохимична гледна точка и защо се наричат така?

Какво са мастните киселини?

За да разберем добре какво са Омега мастните киселини, нека първо разберем какво изобщо са мастните киселини.

В човешкото тяло основните класове биомолекули, които участват в биологичните процеси, са:

  • Белтъците;

 

  • Въглехидратите;

 

  • Липидите;

 

В класа на липидите влизат най-различни от функционална и химична гледна точка молекули, като ги обединява това, че са мазни и хидрофобни (неразтворими във вода).

Може би най-широко известните липиди са мазнините.

Мазнините се наричат още триацилглицероли, защото молекулата им се състои от молекула глицерол, свързана с три мастни киселини

И ето това е едно от местата на мастните киселини в тялото – като три опашки в състава на мазнините.

Освен това мастните киселини участват и в различни други структури, като изграждат клетъчните мембрани, играят ролята на сигнални молекули, и други.

От какво е изградена молекулата на мастните киселини?

Една молекула мастна киселина в единия си край има киселинна карбоксилна група (-COOH) и затова се нарича киселина, а за тази киселинна група е закачена различно дълга опашка от последователно свързани, един за друг, верига въглеродни атоми (…C-C-C-COOH ), наситени с водород (H). 

Тази дълга „въгле-водородна опашка“ прави мастната киселина неразтворима във вода.

Мастните киселини се делят на наситени и ненаситени, според това дали всички от въглеродните (C) атоми във веригата на мастната киселина са максимално наситени с водород (H), или някои от въглеродите (C) са ненаситени с водород (H). 

Ако са ненаситени, вместо да направят връзка с водород (H), “ненаситените” въглероди (C) образуват двойна връзка със съседен въглерод (….-C-C=C-C-…).

Ако във веригата на една мастна киселина има само една двойна връзка, тя се нарича мононенаситена мастна киселина, а ако има няколко двойни връзки – се нарича полиненаситена мастна киселина.

Защо омега мастните киселини се наричат “омега”?

В дългата молекула на една мастна киселина първите атоми, които са най-близко до киселинната карбоксилна група (–COOH) се наричат с буквите от гръцката азбука – съответно алфа, бета, гама и други., а последният въглерод (C), най-накрая на опашката – най-далече от киселинната карбоксилна група – се нарича с последната буква от гръцката азбука: омега.

Цифрата 3, 6 или 9 за Омега мастната киселина показва позицията на крайната двойна връзка в опашката преброена от омега въглерода назад. Т.е. Омега-3 мастните киселини имат двойна връзка между 3-ти и 4-ти въглерод преброени от омега-края.

Това, което отличава Омега-3, от Омега-6 или Омега-9 мастните киселини, е че най-крайната двойна връзка е съответно или на омега-3, на омега 6- или на омега 9-въглеродния атом.

Повечето омега мастни киселини имат няколко двойни връзки, т.е. са полиненаситени.

Референции:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257651

 

 

 

Абонирай се за нашия бюлетин и научавай за най-новите здравни иновации. 

Най-нови статии

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info