НачалоНовини и статииЗа професионалистиОмега-9: Какви са функциите им и в кои храни се съдържат?

Омега-9: Какви са функциите им и в кои храни се съдържат?

Омега-9 мастните киселини са мононенаситени, което означава, че имат само една двойна връзка

Двойната им връзка се намира на девет въглерода от омега края на молекулата на мастната киселина.

Защо омега мастните киселини се наричат така? научете тук

Омега-9 мастните киселини не са незаменими за човека , защото тялото ни може да си ги синтезира самó, за разлика от Омега-3 и Омега-6, които са незаменими и трябва задължително да се приемат с храната.

Въпреки това, консумацията на храни, богати на Омега-9-мастни киселини, вместо други видове мастни киселини, имат ползи за здравето.

Проучване от 2015 г. е показало, че диетата с високо съдържание на мононенаситени мастни киселини подобрява инсулиновата чувствителност и намалява възпалението при лабораторни модели.

Същото проучване е показало също, че спазването на диети с високо съдържание на мононенаситени мазнини, води до понижаване на нивата на възпалителните процеси  и подобрява инсулиновата чувствителност от спазването на диета с високо съдържание на наситени мастни киселини.

Какви са признаците при недостиг на Омега-3? – вижте тук

Кои са най-често срещаните омега-9 мастни киселини?

  1. Олеинова киселина (ОК / ОА): Олеиновата киселина е най-често срещаната Омега-9 мастна киселина и най-често срещаната мононенаситена мастна киселина в диетата. Зехтинът представлява 55–80% олеинова киселина. Олеиновата киселина се среща в маслото от маслини, авокадо и други растителни масла. Тя помага за понижаване на нивата на лошия холестерол (LDL) и подобрява състоянието на сърдечносъдовата система.
  1. Еруцинова киселина (ЕК / ЕО): Тази мастна киселина също принадлежи към Омега-9 групата. Съдържа се в рапичното масло. Еруциновата киселина съдейства за поддържане на здравето на сърцето и намаляване на нивото на възпалителните процеси.

Какви са функциите на Омега-3 мастните киселини?разберете тук

Функции на Омега-9 мастните киселини:

  • Подобряване на сърдечносъдовото здраве: Омега-9 мастните киселини помагат да се намали риска от сърдечносъдови заболявания, като подобряват профила на холестерола и намаляват възпалителните процеси.
  • Поддържане на имунната система: Омега-9 укрепва имунната система и помага на организма да се справя с инфекции и заболявания.
  • Регулиране на възпаленията: Тези мастни киселини имат противовъзпалителни свойства, които са полезни при различни заболявания.

Какви са функциите на Омега-6 мастните киселини?разберете тук

До какво води твърде високият прием на омега-9 мастни киселини?

  1. Дисбаланс на мастни киселини: Прекомерната консумация на Омега-9 мастни киселини може да наруши баланса между Омега-3, Омега-6 и Омега-9 мастни киселини в диетата. Този дисбаланс може да допринесе за развитието на хронични заболявания.
  2. Наддаване на тегло: Омега-9 мастните киселини все пак са мазнини и консумацията им в големи количества може да доведе до увеличаване на калорийния прием, което потенциално може да причини наддаване на тегло.
  3. Сърдечно-съдови проблеми: Въпреки че Омега-9 мастните киселини могат да бъдат полезни за сърдечното здраве в умерени количества, прекомерната консумация може да доведе до дисбаланс в нивата на холестерола, което може да повиши сърдечносъдовия риск
  4. Възпаление: Дисбалансът на мастни киселини може също да доведе до увеличени нива на  възпалителни процеси в организма, което е свързано с различни хронични състояния.

Важно е да се поддържа балансирана диета и да се консумират Омега-9 мастни киселини в умерени количества, за да се избегнат тези рискове. 

Кои храни съдържат много Омега-9 мастни киселини?

Омега-9 мастните киселини са често срещани в:

  • растителни и семенни масла
  • ядки
  • семена

Няма подходящи препоръки за прием на Омега-9.

Ето количествата Омега-9 в 100 грама от следните храни:

  • зехтин: 83 грама
  • масло от кашу: 73 грама
  • бадемово масло: 70 грама
  • масло от авокадо: 60 грама
  • фъстъчено масло: 47 грама
  • бадеми: 30 грама
  • кашу: 24 грама
  • орехи: 9 грама

За да се възползвате от ползите на Омега-9, включете тези храни в своята диета. Балансът между Омега-3, Омега-6 и Омега-9 е важен за общото здраве, затова е важно да се стремим да ги приемамев правилните пропорции.

Референси:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32135008

https://diabetesjournals.org/diabetes/article/64/6/2116/34911/Monounsaturated-Fatty-Acid-Enriched-High-Fat-Diets

Най-нови статии

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info