НачалоНовини и статииЗдравни акцентиПрекомерната консумация на кафе ускорява когнитивния спад

Прекомерната консумация на кафе ускорява когнитивния спад

Ползи от кафето за здравето на мозъка

Две ключови съставки в кафето допринасят за поддържане на добро здраве на мозъка – това са кофеинът и антиоксидантите. 

Кофеинът осигурява следните ползи:

  • Повишена концентрация и бдителност – кофеинът подобрява концентрацията чрез блокиране на аденозина – химичен медиатор, който е причина за сънливостта


  • Подобрява настроението – кофеинът повишава нивата на невротрансмитерите, които допринасят за подобряване на настроението, сред които и допамин.

Кофеинът е от ключово значение за затвърждаване на знанията и дългосрочното им запаметяване.

Ежедневната консумация на кафе в дългосрочен план допринася за понижаване на риска от развитие на неврологични заболявания. Такива са болест на Паркинсон или болест на Алцхаймер

Въпреки това е важно приемът на кафе да се ограничи в следобедните часове близо до времето за лягане, тъй като може да наруши ритъма на съня.

Важен ли е сънят за превенция на болест на Алцхаймер? – научете повече тук

Това, от своя страна, може да има негативно влияние върху паметта и здравето на мозъка. 

Кафето ускорява ли когнитивния спад?

Консумацията на повече от три чаши кафе на ден е свързана с по-бързо настъпване на когнитивен спад с течение на времето.

Това е показало ново проучване, в което изследователите са анализирали влиянието на различни количества кафе и чай върху когнитивни функции като абстрактно мислене, разпознаване на модели и логическо мислене.

Кафето е една от най-консумираните напитки по света. Зърната съдържат множество биоактивни съединения, включително кофеин, хлорогенова киселина и малки количества витамини и минерали.

Налични са значителни доказателства от наблюдателни и епидемиологични проучвания, които показват, че приемът на кафе и чай има благоприятни ефекти за превенцията на:

  • инсулт;

  • сърдечна недостатъчност;

  • диабет;

  • болест на Паркинсон;

В проучването са се включили 8451 участници, предимно жени (60%), при които на са се наблюдавали когнитивни нарушения, на възраст над 60 години.

Всички участвали са имали среден индекс на телесна маса (BMI) – 26, а около 26% са били носители на гена аполипопротеин епсилон 4 (APOE e4).

Какво е значението на този ген? Научете повече за връзката между нивата на холестерола и риска от невродегенеративни заболявания

  • 18% от участниците са съобщили, че пият четири или повече чаши кафе на ден (висока консумация);

  • 58% са съобщили, че пият една до три чаши на ден (умерена консумация);

  • 25% са съобщили, че не пият кафе.

Проучването е оценило когнитивната функция в началото и при поне още две последващи посещения на пациентите.

Резултати от проучването

За разлика от участниците, които пият по четири или повече чаши кафе дневно, тези, които не са консумирали кафе и тези с умерена консумация са имали по-бавни темпове на когнитивен спад след период на проследяване от средно 8.83 години.

Установено е, че при тези участници се е наблюдавало по-бавно натрупване на плаки от бета-амилоид в мозъка. Последните са характерни елементи в патогенезата на болестта на Алцхаймер.

Необходими са повече проучвания, за да се установи ползата от умерената консумация на кафе за превенция на невродегенеративни заболявания и когнитивен спад в дългосрочен план.

Референции:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34867277

Най-нови статии

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info

Попълни формата

Свържи се с нас

Попълни формата или се свържи с нас на:

Еmail: office@diagnosa.info