Синдромът на сухото око е резултат от понижено отделяне на слъзна течност. Сълзите се произвеждат непрекъснато, за да овлажняват очите, да ги почистват и защитават от чужди агенти. Те създават филм, който представлява сложна смес от вода, мастни киселини, протеини, електролити и антибактериални вещества.
Тази смес осигурява защита на очната повърхност, съхранява я чиста и я предпазва от инфекции. Без слъзната течност доброто зрение би било невъзможно.
Причини за синдром на сухото око
Синдромът на сухото око може да е резултат и от понижено отделяне на сълзи или дисбаланс на различните съставки в слъзната течност, което може да доведе до нейното повишено изпарение. Обикновено се наблюдава дискомфорт в очите и в някои случаи може да се стигне до разязвяване на роговицата.
Състоянието може да се дължи и на засягане на клепачите, в резултат на което мигането се затруднява и не е редовно. Причина може да е блефаритът – възпаление на ръба на клепачите, което нарушава състава на сълзите и увеличава тяхното изпарение. След това се наблюдава усещане за сухота и дразнене.
Редовното проследяване на зрението е ключов елемент за дългосрочното съхраняване на очното здраве.
В някои случаи слъзните жлези реагират на сухотата в очите чрез компенсаторно повишаване на слъзната секреция. Сухотата се наблюдава когато сълзите съдържат повече вода и по-малко мастни киселини и мукус.
В този случай слъзната течност не успява ефективно да овлажни окото. Сухотата понижава защитата на очите от болестотворни агенти и увеличава риска от възпаление, инфекции, дразнене или поява на язви по роговицата.
Какви са симптомите на синдрома на сухото око?
- усещане за наличие на песъчинки в очите;
- дискомфорт в очите;
- усещане за щипане;
- леко усещане за парене;
- дразнене;
- променливи нарушения на зрението;
- умора в очите;
- повишено отделяне на секрети от очите;
- затруднения при носене на контактни лещи;
- повишена фоточувствителност;
- повишена чувствителност към вятър и пушек;
- сърбеж в окото;
- зачервяване на очите;
- прекомерно сълзене;
- честа нужда от затваряне на очите;
В някои случаи се наблюдава усещане за сухота в очите без такава да е налична в действителност. В тези случаи е препоръчителна консултацията със специалист, който може да анализира количеството на слъзната секреция чрез тест на Ширмер. Този метод се състои в поставяне на специална абсорбираща хартия в очния ъгъл за период от 2 минути и след това се измерва дължината от хартията, която е напоена със слъзна течност.
Не отлагайте, погрижете се навреме за зрението, това е грижа за здравето с дългосрочна перспектива!
Референции: