Глюкозните монитори (Continuous Glucose Monitors – CGMs) са малки технологични устройства, закрепени за кожата на човек, които мерят нивото на кръвната захар през целия ден, при пациентите с диабет и предиабет.
Какво е диабет и какво е захарен диабет? – вижте тук
При захарен диабет нивото на кръвната захар се повишава над нормалните граници особено след нахранване.
Пациентите с инсулинозависим диабет тип 1 трябва да следят нивото на кръвната си захар в различни интервали през целия ден.
Панкреасът на пациентите с диабет тип 1 не може да произвежда инсулин, а инсулинът е този, който дава възможност на захарта да напусне кръвния поток и да навлезе в клетките, за да ги нахрани.
Когато пациентите с диабет тип 1 измерят нивото си на кръвна захар, те след това трябва да изчислят, точната доза инсулин, необходима за всеки един от тях.
Класически измерването на кръвната захар от пациентите с диабет става след убождане на пръста с тънка игла и допиране на капката кръв до специален уред – глюкомер, който им показва моментното ниво на кръвната им захар.
Това създава неудобство, тъй като пациентът му се налага да боде пръста си по няколко пъти на ден, за да измери кръвната си захар, в допълнение на това, че и без това трябва да си инжектира ежедневно съответната доза инсулин.
През последните години биват проучвани различни други методи за тестване на кръвната захар с цел избягване дискомфорта и болката. Пробвани са (и продължават да се тестват) различни начини за измерване на захарта в различни телесни течности – включително слюнка, пот и дори сълзи.
Наложилата се алтернатива, която е одобрена за употреба за пациенти, са малки портативни медицински устройства, които се наричат непрекъснати глюкозни монитори.
Какво са непрекъснатите глюкозни монитори?
Това представляват сравнително малки устройства – някои от по-новите модели дори са с миниатюрните размери на дебела стотинка – които се слагат върху кожата.
В тях има вградена игла и сензор, която пробива кожата веднъж и сензорът стои там в продължение на дни, без да причинява повече дискомфорт на пациента от първоначалното убождане. През това време устройството измерва продължително и безжично кръвната захар и чрез блутут изпраща резултата до смартфон (или друго приемно устройство). Така пациентът, без допълнително убождане, тества глюкозните си нива и може да види моментното си състояние. Това позволява да се предприемат най-добрите действия и ако се налага да коригира кръвната си захар, чрез прием на инсулин.
Защо са по-безболезнени?
Устройството се сменя на всеки една или две седмици. Което значи едно убождане на 7 до 14 дена, вместо няколко убождания ежедневно.
Болката при пробождане с игла идва в момента когато иглата пробие кожата и активира кожните рецептори за болка. Но когато иглата е вече пробила кожата и просто сензорът минал през дупката стои в подкожието, това не води до повече болка и дискомфорт.
Така работят и абокатите, които се поставят на някои пациенти в болнични условия. Вместо при всяка нова венозна вливка да се пробива наново вената с игла, вената се пробива един път, слага се абокат (което просто казано представлява малка гумена тръбичка с отвор към вената), и през който могат да се вливат много повече венозни вливки, без пациентът да бъде многократно убождан. А присъствието на абоката във вената не се усеща и не боли освен при първоначалното убождане.
С какво се различават от класическите глюкомери?
Непрекъснатите глюкозни монитори имат сензор, който не е в кръвта, а е в подкожието. И съответно те реално не мерят кръвната захар, а захарта в подкожната тъкан. Стойността в подкожието корелира с тази в кръвта и след като устройството направи калибрация, резултатът е практически същият.
Друга много съществена разлика между двете е, че докато класическите глюкомери измерват само тогава, когато пациентът реши да се убоде и да измери кръвната си захар, непрекъснатите глюкозни монитори измерват кръвната захар през целия ден, през интервали от около 15 минути.
Така докато при класическото измерване може да се види само моментна снимка на глюкозното ниво, при непрекъснатите глюкозни монитори, може да се проследят и моментната снимка, но и тенденциите, както и темпото на покачване.
Това позволява, чрез вземането на мерки за да бъде избегната както хипергликемия (твърде висока кръвна захар) така и хипогликемия (твърде ниска кръвна захар), ако е приел прекалено висока доза инсулин.
Постепенно тези устройства започват да навлизат не само при пациенти с диабет, но и при пациенти с преддиабетни състояния и при пациенти с наднормено тегло.
Повече за другите употреби на глюкозни монитори – видите тук.
Референси:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/continuous-glucose-monitoring-cgm