Микробиомът е съвкупността от микроорганизми, които са естествени обитатели на човешкия организъм и са в непрекъснато взаимодействие с него. Те колонизират различни части на тялото – кожата, храносмилателния тракт, дихателните пътища и други.
Повече за чревния микробиом – научете тук
Цялостно формират комплексна екосистема, която е адаптирана към разнообразни и специфични условия.
Микробиомът непрекъснато се изменя заедно със своя гостоприемник. Промените зависят от начина на хранене, възрастта, хормоналния баланс и наличието на съпътстващи заболявания. Нарушеният баланс на чревния микробиом често се счита за една от причините за развитие на различни заболявания.
Ето защо е важно да поддържаме добро чревно здраве и баланс на чревния микробиом. Кои са полезните храни? – научете повече тук
Дисбаланс на чревния микробиом и риск от канцерогенеза
Чревният микробиом влияе на някои биохимични процеси, които влияят на процесите на канцерогенеза. Някои фактори водят до повишен риск от поява на дисбаланс (дисбиоза) в чревния микробиом. Такива са:
- Продължителни инфекции в коремната кухина;
- Прием на антибиотици;
В резултат на това се наблюдава и повишен риск от развитие на колоректален карцином.
Също така някои метаболитни продукти, които се отделят от чревните бактерии, могат да повлияят на клетъчната повърхност на чревния тракт.
По този начин се благоприятстват процесите на образуване на туморни клетки.
Микробиомът в чревния тракт има значение и за развитието на туморни процеси в други локализации – например черния дроб. Това се дължи на разпространяване на „вредните“ чревни бактерии чрез системното кръвообращение до различни части на тялото.
Проучванията са показали, че в развитието на рак на гърдата също има значение дисбалансът на чревната флора. Други важни елементи са влиянието на факторите на средата и тези от страна на гостоприемника.
Дисбаланс на чревния микробиом и нарушен имунен отговор
Натрупването на патогенни микроорганизми е от водещо значение за развитието на абнормен имунен отговор срещу тъканите на човешкия организъм.
Това, също така, допринася за развитие на автоимунни заболявания, възпалителни заболявания на червата, както и други състояния, свързани с риск за здравето. Някои проучвания са показали, че дисбалансът в чревния микробиом води до нарушаване на целостта на чревната бариера.
Това е един от ключовите патогенетични елементи в развитието на възпалителни чревни заболявания, каквито са болестта на Крон и улцерозният колит. Това състояние е свързано и с повишени нива на медиатори на възпалението.
Какви са ползите от пробиотиците? – научете тук
Дисбаланс на чревния микробиом и повишен сърдечносъдов риск
Чревните бактерии отделят метаболити, които засягат функцията не само на чревния тракт, но и на организма като цяло.
Чревният микробиом има важна роля за благоприятстване на поддържането на оптимални нива на „добрия“ HDL холестерол и триглицеридите.
Дисбалансът в чревната флора, от своя страна, е рисков фактор за развитие на сърдечносъдови заболявания. Това е така, тъй като някои патогенни микроорганизми отделят метаболити, които увеличават риска от запушване на лумена на кръвоносните съдове и нарушаване на кръвоснабдяването.
Полезни храни за понижаване на холестерола. Кои са те? – научете повече тук
Референции: