Деменция е общ термин, който се отнася до състояния, свързани с когнитивен спад, влошаващ значително качеството на живот.
Болестта на Алцхаймер е най-честосрещаният тип деменция – причината за 2/3 от случаите на деменция при пациенти над 65-годишна възраст.
Характерни тук са невродегенеративните изменения в мозъка, тихото начало и прогресивното нарушаване на поведенческите и умствени функции, сред които запаметяване, разбиране, езикови умения, фокус на концентрацията, критично мислене и други.
Скорошно проучване е показало, че нова ваксина срещу херпес зостер би осигурила невропротективни ползи за превенция на деменцията. Изследването е било проведено в Оксфордския университет.
Резултатите са показали значително намаляване на броя диагностицираните с деменция сред ваксинираните. Това би могло да се окаже обещаващ начин за справяне с глобалния проблем с деменцията, която засяга милиони пациенти по света.
Резултати от проучването
В проучване, обхванало над 200 000 пациенти, изследователите са сравнили броя на случаите на деменция между:
- пациентите, ваксинирани с новата ваксина срещу херпес зостер;
- тези, на които са били извършени други редовни ваксинации.
Резултатите са показали най-малко 17% намаление на броя на диагностицираните с деменция за период от шест години. Този защитен ефект бил значително по-изразен при жените.
Ваксинацията, като превантивна мярка, би могла да бъде от значение не само за предпазване от инфекция с херпес зостер, но и за осигуряване на защита срещу деменция.
Според д-р Максим Такет, клиничен преподавател в катедрата по психиатрия в Оксфорд:
Тези резултати би трябвало да действат мотивиращо за по-нататъшни изследвания, свързани с ваксината срещу херпес зостер.
Ваксина срещу херпес зостер и други ваксини
За целите на проучването са били използвани данни от мрежата за електронни здравни досиета в САЩ, за да се сравни ефективността на ваксината срещу херпес зостер и други конвенционални ваксини.
Анализът на данните е показал, че ваксинираните имат 23-27% по-нисък риск от развитие на деменция в сравнение с тези, на които са били поставени ваксини срещу грип или ДТК.
Механизъм на действие на ваксината
Проф. Джон Тод, съавтор на изследването, пояснил, че е необходимо да се изследват механизмите на действие на ваксината. Един от механизмите би могъл да бъде свързан с това, че инфекцията с вируса, сама по себе си, може да увеличи риска от деменция, а ваксината, от друга страна, потискайки развитието на инфекция, би могла да намали този риск.
Друг механизъм на действие би могъл да се свърже с наличието на други съставки във ваксината, които, вероятно, могат да имат различни благоприятни ефекти върху здравето на мозъка.
Как да се храним за добро здраве на мозъка? – научете повече тук
Има ли връзка между ваксината срещу херпес зостер и ваксината срещу стареене?
Предишни изследвания само са споменавали за възможността ваксината срещу херпес зостер да намали процента на диагностицирани с деменция. Тези резултати не са били окончателни.
Д-р Ронджън Наг, насочил усилията си върху разработване на ваксина срещу стареене, е смятал, че в комбинация с други потенциални ваксини, като ваксина срещу сърдечносъдови и ракови заболявания, ще се постигне напредък и доближаване до разработване на истинска ваксина срещу стареене.
Деменцията може да бъде глобален проблем
Деменцията продължава да представлява значително предизвикателство за общественото здраве. Ако механизмът на превантивно действие на ваксината бъде изцяло открит, тези данни биха могли да бъдат използвани и за други терапевтични стратегии.
Референции: